Jak zmienić niską samoocenę. Część 5. Celebruj sukcesy.

celebruj sukcesy

Zmiana postrzegania samego siebie nie jest zadaniem łatwym. Wiem z własnego doświadczenia, jaki to trudny a często i bolesny proces. Jednak nagroda jaka czeka na końcu, warta jest tego trudu. W efekcie otrzymujesz spójność wewnętrzną, poczucie sprawczości i siłę do podejmowania decyzji i działania w zgodzie ze sobą. Brzmi zachęcająco?

5. Celebruj sukcesy

Ważnym elementem rozwoju i osiągania celów, jest celebrowanie sukcesów. Nie tylko dużych. Małe są równie ważne, bo to one składają się na WIELKIE osiągnięcia.

Świętowanie sukcesów powoduje, że wzmacniasz swój wizerunek w swoich oczach. Wiara we własne możliwości to przekonanie, że możesz odnieść sukces i uzyskać dobre wyniki w planowanym przedsięwzięciu. Kiedy jej nie masz, oczekujesz, że czeka cię klapa. A to w każdym przypadku działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Ja co jakiś czas nagradzam się nową książką (och, jak ja uwielbiam czytać!) albo innym miłym drobiazgiem. Czasem po prostu mówię sobie „świetna robota”. Zdarza mi się wydrukować maila z pozytywnym feedbackiem. Zachowuję też kartki okolicznościowe, jakie dostaję z gratulacjami lub podziękowaniami. Małe a cieszy.

Wysoka samoocena i wiara w swoje umiejętności to potężne zestawienie, dzięki któremu łatwiej stawisz czoła wyzwaniom i pozostaniesz sobą, bez względu na okoliczności. Z takim fundamentem nie straszne ci będą zawirowania i wstrząsy życiowe. Dlatego celebruj swoje sukcesy.

Czytaj więcej
Postanowienia noworoczne