Opuszczamy orbitę. Zmiana stała się koniecznością.

zmiana
nowy model zarzadzania

Jeśli uważałeś, że świat szybko się zmienia, to patrz uważnie. Właśnie wkraczamy w drugą prędkość kosmiczną. Opuszczamy orbitę. Czas zrewidować powiedzenie, że jedyną stałą w życiu jest zmiana. Teraz zmiana stała się koniecznością. A to znaczy, że zmieniają się zasady gry. Jeśli swoje wysiłki kierowałeś w stronę myślenia „jak nie dać się zmianie?”, może być ciężko. Teraz nowy paradygmat każe zapytać o to, jak najszybciej się przystosować i wykorzystać zmianę na swoją korzyść.

Po pierwsze czas pozbyć się złudzeń, że zmianę można przeczekać, ukryć się. Po raz pierwszy zmiana, która nas dotknęła jest tak powszechna, że już nie możesz powiedzieć „mnie nie dotyczy”. Ponadto wydaje mi się, że praktycznie niemożliwy będzie powrót do sposobów funkcjonowania jakie znaliśmy do tej pory. Z prostej przyczyny, wszyscy spróbowaliśmy czegoś nowego, dobrowolnie lub pod przymusem chwili. Firmy i przedsiębiorcy mają możliwość przekonać się, że praca zdalna jest możliwa a nawet pożądana. Widzą też potrzebę nowatorskiego podejścia do biznesu. Z drugiej strony wielkie rzesze pracowników mogą się przekonać, czym jest w rzeczywistości praca zdalna. Z jakimi wiąże się udogodnieniami, ale jakie też niesie problemy i trudności. Myślę, że obie strony wyjdą mądrzejsze o tę wiedzę. I mam nadzieję, że to stanie się fundamentem wypracowania nowych form pracy, współpracy i zarządzania pracą.

A skoro już o tym mowa, pojawia się zapotrzebowanie na nowy model zarówno managera jak i pracownika. W czasach, gdy zmiana staje się wkodowana w nasze DNA, na pierwszy plan wysuwają się kompetencje miękkie. Oczywiście, nadal wiedza i doświadczenie będą stanowić niezaprzeczalny kapitał. Jednak o sukcesie w dużej mierze będą stanowić umiejętności do tej pory nieco marginalizowane.

Jeśli chodzi o managerów zmienia się wyzwanie związane z zarzadzaniem, gdzie budowanie zespołów, angażowanie pracowników oraz diagnozowanie i wykorzystanie potencjału jednostek i zespołów wydaje się być kluczowe. Ewolucja managera wchodzi w kolejny etap. Przeszliśmy od  kierownika, poprzez lidera, teraz potrzebujemy aktywatora. Analogicznie jak w reakcji chemicznej, stanie się on katalizatorem, dzięki któremu będzie możliwe szybsze i bardziej sprawne działanie przy wykorzystaniu mniejszej energii.

Szybkość przeprowadzania zmian i możliwości dostosowania się stają się kluczowe również w przypadku pracowników. Dlatego ich gotowość odpowiedzi na zmianę zapewnią kompetencje wspierające zrównoważony rozwój. Z jednej strony związane z uczeniem się, takie jak ciekawość, dociekliwość, umiejętność znajdowania informacji, łączenia faktów i praktycznego wykorzystania wiedzy. Z drugiej zapewniające wytrwałość i możliwość utrzymania zaangażowania, a więc samodyscyplina i motywacja wewnętrzna.

Mam nadzieję, że wykorzystamy okazję, jaką zesłał nam los i znajdziemy w sobie siłę, odwagę i zapał do wprowadzania zmian, jakich potrzebujemy. Bo jak nie teraz to kiedy? Właśnie pokazaliśmy, że nasza kreatywność i umiejętność przystosowania nie mają granic. 

Czytaj więcej
M jak miłość. Self-love.