Więzi czy pęta?

więź
więź

Kończy się maj. W Diamentach ten czas upłynął pod znakiem relacji. I choć ostatnie miesiące wystawiły na próbę nasze związki i ograniczyły możliwość bezpośrednich kontaktów, my się nie poddajemy. Budujemy, wzmacniamy i rozwijamy relacje nawet w tych niekorzystnych warunkach.

Każda budowla, aby była stabilna, wymaga solidnych fundamentów. Nie inaczej jest w przypadku relacji, również potrzebują trwałej podstawy. Naturalnie skłaniamy ku osobom, które podzielają nasze wartości. Ale to wcale nie znaczy, że relacje z osobami o odmiennych wartościach nie są możliwe. Jednak wymagają otwartości, zaakceptowania i poszanowania innego światopoglądu.

Oczywiście, nie zawsze trzeba się we wszystkim zgadzać. Co więcej, odmienne zdania służą relacjom. Pod warunkiem, że są przyprawą, a nie daniem głównym w związku. Aby komunikacja wzmacniała wzajemne relacje potrzebne jest zaufanie. Dzięki niemu strony mogą się otworzyć, by szczerze powiedzieć, co każda z nich myśli. Bez obawy zaprezentują swoje punkty widzenia, skonfrontują opinie i przedstawią potrzeby. Poczucie, że zostało się wysłuchanym, i że moja opinia się liczy, bezpośrednio przekłada się na gotowość do zaangażowania i wzięcia odpowiedzialności za związek.

A zaangażowanie pojawia się wtedy, kiedy dajemy. Bo branie jest pasywne, wprawdzie zwiększa chwilowo satysfakcję, ale nie przekłada się na zwiększenie przywiązania. Naprawdę potrafimy docenić tylko to, co wymagało od nas wysiłku i poświęcenia. Kiedy dajemy coś od siebie, tworzymy wartość dla nas samych. Ale nie chodzi tu o rzeczy materialne. Istotnym elementem trwałej i zdrowej relacji jest wspólnie spędzony czas i umiejętne dbanie o potrzeby drugiej osoby. Wspólne przeżycia, doświadczenia i emocje to kapitał, który cementuje związek niczym najtrwalsza zaprawa.

Tworząc relacje, tworzymy między sobą więzi. Jednak czasem zamiast łączyć, związki pętają i ograniczają swobodę i niezależność. A przecież budowanie relacji nie polega na odbieraniu wolności i ma służyć obu stronom. W czerwcu jako kontynuacja i rozszerzenie tematu relacji, będzie mowa o problemach występujących w związkach i o tym, jak sobie z nimi radzić. Zostańcie z Diamentami w czerwcu, razem stworzymy WIĘŹ.

Czytaj więcej
relacje
Otwieramy się na relacje.