Piszesz jak kura pazurem.

odręcznie
jak kura pazurem

Najwyraźniej nawet kury wiedzą, że pisanie odręczne ma znaczenie. W dobie nadużywania kciuka do pisania, warto przypomnieć sobie o dobrodziejstwach pisma ręcznego. A jak donoszą naukowcy, dzięki odręcznym notatkom tworzymy w mózgu nowe połączenia neuronalne, szybciej i lepiej zapamiętujemy, uczymy się koncentracji. Taka forma pisania ma także dobroczynny wpływ na relacje międzyludzkie.

Cieszę się, że naukowcy potwierdzają to, co sama wiem z własnego doświadczenia. Bo faktycznie pisanie ręczne robi różnicę. Zacznijmy od rzeczy najprostszych. Kiedy piszę odręcznie, popełniam mniej błędów. Automatyczne mechanizmy w mojej głowie, zaprogramowane latami nauki, w połączeniu z wolniejszym tempem pisania odręcznego działają jak najlepsza autokorekta.

Notatki, które robię odręcznie zostają w głowie na dłużej. Podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów, zawsze zachęcam uczestników do robienia odręcznych notatek. A ja do tego dołożyć jeszcze umiejętność wizualnego myślenia i tworzenia map myśli, to powtarzanie materiału jest już tylko formalnością i przyjemnością.

Podczas pisania ręcznego łatwiej jest mi też się skoncentrować, zapanować nad emocjami i chaosem w głowie. Kiedy chcę poskromić gonitwę myśli, uporządkować je i przepuścić przez filtry logicznego rozumowania, sięgam po notes i zapisuję wszystko odręcznie. To doskonała forma autoterapii, a także sposób na przyswojenie trudnych zagadnień. Po takiej sesji z notatnikiem wszystko staje się proste.

Ostatnim już dobrodziejstwem odręcznego pisania, o którym chciałabym wspomnieć, jest budowanie relacji międzyludzkich. W czasach, kiedy digitalizacja zawładnęła światem i mamy apkę dosłownie na wszystko, warto wrócić do listów i wiadomości pisanych odręcznie. Bo kartka z wakacji do znajomych, KUDOS dla kolegi w pracy lub liścik z wyznaniem uczuć do sympatii, napisane odręcznie, mają zupełnie inną moc. Zgodzisz się ze mną, że są dużo bardziej osobiste, szczere i bezpośrednie. I to zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy wiadomości.

Jest pewnie jeszcze wiele innych dobrodziejstw odręcznego pisania. Swoimi własnymi doświadczeniami i przemyśleniami możesz podzielić się w komentarzach. A dziś, w dniu ręcznego pisania, spisz się na medal i zapisz coś odręcznie. I nie przejmuj się, że może koślawo i niezgrabnie. Za to najbardziej osobiście.

Czytaj więcej
po nitce do kłębka
Po nitce do kłębka.