Trzeba wiedzieć, w jaką grę się gra.

strategia

Marny szachista potrafi zaplanować jedynie swój następny krok. Wygrana dla niego jest kwestią przypadku. Do tego mało prawdopodobną.

Chyba nie powalę nikogo stwierdzeniem, że posiadanie planu zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Ale skoro to tak mało odkrywcze, dlaczego tak niewiele firm posiada plany strategiczne? Koncentrują się głównie na doraźnym planowaniu swojej działalności, nastawione wyłącznie na przetrwanie i zabezpieczenie bieżącego funkcjonowania. Mimo, że teoria organizacji i zarządzania zaleca coś zupełnie innego. No tak, ale to tylko teoria!

Bardzo podobnie jest z ludźmi. Większość z nas nie wybiega planami dalej w przyszłość. Głównie pochłania nasz codzienna „bieżączką”. Jest to tak bardzo absorbujące, że nie pozostawia miejsca na snucie dalekosiężnych planów. Pole widzenia się zawęża i nie można wzrokiem sięgnąć dalej. Dokąd? Choćby do gwiazd!

No dobrze, ale skoro to wszystko takie oczywiste, to w czym tkwi trudność? Ano w tym, że strategia zakłada, że wiesz, czego chcesz. Umiesz odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania. Pierwsze: po co istnieję? Drugie: jakie są moje ambicje? Dlatego właśnie trzeba się czasem zatrzymać, rozejrzeć, pomyśleć, skalibrować optykę. Później możesz śmiało zaplanować dalsze kroki i ponownie rzucić się w wir życia… Do następnego razu.

Taka rutyna jest wręcz konieczna, jeśli chcesz się rozwijać i świadomie kierować własnym życiem. Bo żeby wygrać, przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jaką grę się gra. A później zaplanować tak wiele kroków naprzód, jak to tylko możliwe. I co jakiś czas weryfikować, czy twój plan ma nadal rację bytu, czy wymaga aktualizacji. Dlatego dobrze, kiedy twoja osobista strategia ma formę konkretnego dokumentu, do którego łatwo wrócić i z którym łatwo pracować. Inspirację znajdziesz tutaj.

Teraz już wiesz, jak wykorzystać swoją małą prywatną Przystań by rozmawiać ze sobą o planach na przyszłość. W następnym wpisie dowiesz się, co jest niezbędnym elementem uczenia się. A to na pewno jeszcze bardziej urozmaici czas spędzany w swoim własnym towarzystwie.

Czytaj więcej
Samoocena.