Klosz, pod którym żyjesz.

strefa komfortu
strefa komfortu

W tym miesiącu w Diamentach mówimy o WYBORZE. Chciałabym, aby od początku było jasne, jakiego rodzaju wybór jest na tyle ważny, by poświęcić mu tyle uwagi.

Żyjemy w czasach praktycznie nieograniczonego wyboru. W świecie konsumpcji dostawcy prześcigają się w podsuwaniu Ci coraz to nowych opcji i propozycji. Jednak wybór, o jakim będzie tu mowa wyróżnia się spośród innych. Łatwo go rozpoznać, trudniej dokonać. To wybór pomiędzy życiem pod kloszem a życiem pełnią swojego potencjału.

Wiem, stwierdziłeś teraz, że Ciebie to nie dotyczy. Przecież prowadzisz aktywne, pełne przygód życie. Nie ma w nim miejsca na nudę i rutynę. A już na pewno nie ukrywasz się pod żadnym kloszem. Idziesz  przez życie śmiało, podejmując kolejne wyzwania. Proponuję zatem, wytrwaj i pozostań z Diamentami do końca tego miesiąca. Może zmienisz zdanie i uznasz, że marnujesz swój potencjał. A może utwierdzisz się w przekonaniu, że realizujesz się w pełni.

Bo klosz jest czymś, czego go nie widzisz na pierwszy rzut oka. Zapewne nawet nie zdajesz sobie sprawy z jego istnienia. Uważasz, że nic cię nie ogranicza i nic nie krępuje twojego wyboru. Jesteś sam sobie sterem, żaglem, okrętem. Do tego na pełnym oceanie możliwości, co dzień śmiało stawiasz czoła nowym wyzwaniom. Jesteś aktywny, otwarty i przebojowy. Ale z odpowiedniej perspektywy można dostrzec kopułę Twojego klosza. Ukryłeś się pod nim, by prowadzić bezpieczne życie. I stało się to bez twojego świadomego wyboru. Po prostu, tak funkcjonuje Twój mózg. Jego rolą jest utrzymanie Ciebie przy życiu.

Wchodzenie pod klosz jest procesem, który rozpoczyna się od momentu narodzin. Początkowo siła, która pcha Cię w kierunku rozwoju i samorealizacji jest ogromna. To dzięki niej uczysz się chodzić, mówić, odkrywasz swoje pasje i talenty. Jednocześnie metodą prób i błędów uczysz się, co służy Twojemu przetrwaniu. Ale przetrwanie i rozwój stoją do siebie w kontrze. Zaczynasz tworzyć algorytmy działania i (w oparciu o nie) funkcjonować coraz bardziej automatycznie. Budujesz świat przekonań, postaw i zachowań, które będą Tobą kierowy przez resztę życia. Chyba, że postanowisz się uwolnić i podążyć ścieżką realizacji swojego potencjału.  Oto WYBÓR, o jakim będzie tu mowa!

Łatwo rozpoznać, którą drogę wybrałeś. Jest na to uniwersalna i niezawodna metoda. Opowiem o niej już niedługo. Ale zanim do tego przejdziemy, jeszcze słowo o tym, co wstrzymuje Cię przed wyjściem spod klosza i utrudnia samorealizację. O tym przeczytasz w kolejnym wpisie.

Czytaj więcej
Ktoś ci to wszystko powiedział.