Wybrakowane.

braki w wystąpieniach publicznych
brakuje w wystąpieniach publicznych

W planach masz przemówienie lub prezentację? Chcesz skutecznie i precyzyjnie dotrzeć do odbiorców? Sprawdź, czy Twoje wystąpienie nie jest wybrakowane. Poniżej 5 najczęstszych braków, przez które wystąpienia publiczne są nieskuteczne.

  1. Brak sprecyzowanego celu.

Kiedy występujesz publicznie, swoją wypowiedzią zabierasz odbiorców w podróż. Jeśli nie ma ona określonego celu, będzie długa, nużąca i wyczerpująca. Dla Ciebie i Twojej publiczności. Zawsze zaczynaj od określenia celu wypowiedzi.

Przy okazji przypomnę, że temat wystąpienia nie jest jego celem. Niestety te dwa pojęcia są powszechnie mylone i funkcjonują zamiennie. To wielkie nieporozumienie. Można mówić na ten sam temat realizując różne cele wypowiedzi. Istnieje nieskończona liczba tematów, które doprowadzą Cię do tego samego celu.

  1. Brak identyfikacji odbiorcy.

Występujesz dla swojej publiczności, nie dla siebie. To, co chcesz powiedzieć ma zaciekawić Twoich odbiorców, trafić do ich umysłów i serc. Aby tak się stało, poznaj swoją publiczność. Łatwiej Ci będzie dostosować tematykę, język i styl wypowiedzi.

I raz jeszcze odniosę się do celu wypowiedzi, tym razem w kontekście identyfikacji odbiorcy. Pamiętaj, że formułowanie celu z punktu widzenia mówcy to poważny błąd. Ustrzeżesz się go, jeśli rozpoznasz odbiorcę swojego komunikatu, jego potrzeby i oczekiwania. Spójrz na wystąpienie oczami twojej publiczności. 

  1. Brak przygotowania.

Parafrazując klasyka, mówić każdy może, ale nie każdy może tego słuchać. Publiczność jest w stanie wybaczyć błędy i potknięcia, zwłaszcza początkującemu mówcy. Ale brak przygotowania to nie potknięcie tylko lekceważenie. świadczy o braku szacunku do odbiorcy. Myślisz, że Twoja publiczność będzie aż tak pobłażliwa, by ci to wybaczyć?

Staranne przygotowanie pomoże Ci także czuć się pewniej i swobodniej na scenie. Zamiast martwić się i przejmować wystąpieniem, po prostu gruntownie się przygotuj. To zawsze popłaca. 

  1. Brak strategii.

Najczęstsza strategia z jaką się spotykam, kiedy przygotowuję mówców do wystąpień, to “jakoś to będzie”. Zamiast na “jakoś” postaw na “jakość”. Strategia dobrze dopasowana do celu wypowiedzi zwiększy Twoje szanse na odniesienie sukcesu.

Skuteczne wystąpienie publiczne, to takie, które odniosło zaplanowany rezultat. Nie musisz wynajdować koła na nowo, ludzkość przez tysiące lat zebrała całkiem spory bagaż doświadczeń w tym temacie. Skorzystaj z tej wiedzy i naucz się, co w wystąpieniach publicznych najlepiej działa i kiedy.

  1. Brak umiaru.

Jesteś ekspertem, znasz temat od podszewki i chcesz swoją wiedzą podzielić się z publicznością. To Ci się chwali. Jednak nie zawsze więcej znaczy lepiej. Wystąpienia publiczne cechują się pewnymi ograniczeniami, o których warto pamiętać.

Po pierwsze, Twoja wypowiedź jest ograniczona w czasie. Ponadto, Twoja publiczność jest w stanie przyswoić sobie pewną dawkę wiedzy. I w końcu, nie sposób w nieskończoność utrzymać zaangażowanie. Lepiej pozostawić publiczność z niedosytem, głodną kolejnych wystąpień, niż zniechęcić poprzez brak umiaru.

Więcej o tym, jak skutecznie przemawiać, przeczytasz w książce “Kocopoły czy bon moty. O sztuce skutecznego przemawiania”.

Czytaj więcej
więź
Więzi czy pęta?