Po nitce do kłębka.

po nitce do kłębka
po nitce do kłębka

Podobno nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Tak samo jest z emocjami. Nie ma złych emocji, złe bywają nasze reakcje. Bo emocja to informacja. O tobie, twoich przekonaniach i twoim systemie wartości. Jeśli tylko zechcesz przyjrzeć się jej z bliska, możesz się wiele o sobie dowiedzieć.

Doskonałym początkiem budowania relacji z samym sobą jest podróż do wnętrza siebie. Nie trzeba nic robić, nie trzeba nic mówić. Wystarczy po prostu być. I przyglądać się sobie z ciekawością. Bo pierwszym krokiem do samopoznania jest analiza własnych emocji. Warto przyjrzeć się rzeczom, które przydarzyły się w ciągu dnia i emocjom, jakie temu towarzyszyły.

Wszystko, czego doświadczyłeś, jest przetwarzane przez różne filtry i nakładki, zwane wewnętrznymi przekonaniami. To one wpływają na to, jak postrzegamy daną sytuację i zniekształcają obraz niczym w krzywym zwierciadle. A ponieważ każdy ma własne filtry w głowie, ta sama sytuacja może wywołać w dwóch osobach diametralnie różne odczucia. Twoje zachowanie jest zewnętrzną manifestacją tego, co kryje się w tobie.

Żeby to lepiej wyjaśnić posłużę się przykładem. Swoim. Zazwyczaj jestem osobą zrównoważoną i raczej trudno wyprowadzić mnie z równowagi. No chyba, że akurat prowadzę samochód. Za kierownicą przeistaczam się w potwora. Niech tylko ktoś spróbuje „wciąć się” na MÓJ pas, albo wymusić pierwszeństwo! Biada mu! Oczy napływają mi krwią, z nozdrzy bucha dym i wychodzą ze mnie najbardziej prymitywne instynkty (i słowa).

Reaguję prawdziwą furią, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, jak irracjonalne jest moje zachowanie. I jak tu się wyzwolić i przestać być zakładnikiem automatycznych reakcji? Pierwszym krokiem do tego, aby świadomie decydować o sobie i swoim zachowaniu jest przeanalizowanie drogi od emocji do przekonania. A moim przekonaniem (aż wstyd się przyznać) była walka i potrzeba wygrywania w każdej sytuacji. Od kiedy to zrozumiałam i zmieniłam swoje przekonanie, zmieniły się też moje reakcje (uff).

To bardzo prosty przykład, ale doskonale pokazuje, że emocje na zewnątrz, pokazują kim jesteśmy wewnątrz. Zrozumienie siebie pozwala pokonanie automatyzmów i na formowanie swoich zachowań w sposób intencjonalny. I tak po nitce do kłębka, poznaj i kształtuj siebie. A pomogą ci w tym twoje emocje.

Czytaj więcej
rozwój
Jedno ciasteczko za daleko.