Myśli płyną

wystąpienia publiczne
#wystapienia_publiczne

Kiedy zalecam pracę nad przemówieniem w formie pisemnej, często spotykam się ze zdziwieniem. Ale jak to, mam PISAĆ mowę? Owszem. A to dlatego, że myśli płyną, a pamięć jest dziurawa.

Kiedy idziesz na żywioł, narażasz się walkę z żywiołem. Myśli są jak woda. Potok myśli może popłynie spójnie i wartko w jednym kierunku. A może rozleje się szeroko i liczne odpływy popłyną w sobie tylko wiadomym kierunku. Poprzestanie na przemyśleniu wystąpienia, to tak, jakby sitkiem zbierać wodę. Tylko dzięki pisaniu możesz w pełni zapanować nad treścią swojego wystąpienia. Nic się nie przeleje, nic nie popłynie bokiem, nic nie ucieknie. Chcesz poprawić jakość swoich wystąpień? Pisz! 

Dzięki przygotowaniu wystąpienia w formie pisemnej natłok myśli “przelejesz” na papier (lub inny nośnik). To pozwoli Ci przyjrzeć się Twojej wypowiedzi z szerszej perspektywy. Łatwiej przeanalizujesz, jak mowa się rozwija, gdzie są najmocniejsze, a gdzie najsłabsze punkty, czy słownictwo jest dopasowane. Krótko mówiąc, pisanie sprzyja planowaniu. Łatwiej formować to, co namacalne i fizyczne. Również przemówienie. Jeśli napiszesz tekst nawet dość chaotycznie, później możesz pozbierać, rozsupłać, poukładać. Łatwiej też sprawdzisz, czy wszystkie elementy mowy są zgodne z jej celem i usuniesz boczniaki. Sprawdzisz też logikę wypowiedzi i zapewnisz jej płynność.

Natomiast samo pisanie może przybierać różne formy, a ich dobór zależy od Twoich osobistych preferencji, czasu na przygotowanie, możliwości technicznych, itp.

Pisanie odręczne – pomaga szybko zapisać myśli, nie wymaga umiejętności obsługi urządzeń elektronicznych i edytorów tekstu, korekta wymaga przepisywania, trudno manipulować tekstem.

Wykorzystanie edytora tekstów – pozwala łatwo edytować i zmieniać tekst, można udostępniać dokumenty, wymaga urządzeń elektronicznych i umiejętności ich obsługi.

Mapa myśli – to rozwiązanie szybkie, sprawdza się, kiedy nie ma czasu na przygotowanie, ułatwia planowanie logiczne mowy i jej zapamiętanie, jednak pozwala zanotować tylko ograniczoną liczbę słów i jest mało szczegółowe.

Visual thinking – bardzo szybkie, ułatwia myślenie koncepcyjne i sprzyja procesowi twórczemu, wymaga treningu, ograniczone użycie słów.

Jeśli nie byłeś dotąd zwolennikiem przygotowania wystąpień w formie pisemnej, spróbuj. Jest to wysiłek wart zachodu. Zapewniam, że zobaczysz różnicę. A Twoja publiczność to doceni.

Czytaj więcej
W dniu Naszego święta, czyli życzenia na Dzień Kobiet.